Horská záchranná služba (HZS) – Kysuce od roku 2016 vykonáva profesionálnu záchranu na území Kysúc. Do zásahovej oblasti patria pohoria – Javorníky, Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina, Moravsko-sliezske Beskydy, ktoré sú rovnomennými horskými oblasťami v zmysle aktuálneho Zákona o Horskej záchrannej službe. Záchranári HZS sú v horskej oblasti Kysuce pripravení pomáhať celoročne, v prípade úrazu, zablúdenia, vyčerpania alebo inej potreby pomoci volajte tiesňovú linku HZS 18 300.

Upozorňujeme že zásah HZS môže byť spoplatnený, z toho dôvodu odporúčame uzavretie komerčného (jednodňového alebo celoročného) poistenia na zásah HZS.

 

Aplikácia Horská záchranná služba:

Výborným pomocníkom pri záchrane v horskom teréne je aplikácia „Horská záchranná služba“ určená pre mobilné telefóny s operačným systémom Android a iOS. Táto aplikácia umožňuje používateľovi rýchlo a jednoducho odoslať SMS správu s GPS informáciou o aktuálnej polohe postihnutého, a to aj v prípade slabého mobilného signálu. V aplikácii je možné aj zadanie užitočných informácii o odosielateľovi, ako napríklad: meno, vek, váha, pohlavie, krvná skupina, alergie či choroby, ktorými zranený trpí. Pomocou aplikácie je možné kedykoľvek a kdekoľvek získať aktuálne informácie o výstrahách v jednotlivých horských oblastiach, v zimnom období informácie o lavínovej situácii, kontakty na dispečingy jednotlivých oblastných stredísk HZS s možnosťou zobrazenia ich polohy na mape a telefonického kontaktovania, pravidlá pohybu na horách, pravidlá správania sa na lyžiarskej trati ako aj krátky návod na poskytnutie prvej pomoci so zvukovou nápovedou. Súčasťou aplikácie sú nástroje ako svetlo a SOS svetlo. Záujemcovia si túto aplikáciu môžu voľne stiahnuť buď na stránke https://www.hzs.sk/ alebo kliknutím na nasledujúce odkazy.

 

Upozornenia :

  • trate sú vo väčšine na lesných zvažniciach, na ktorých neustále prebieha ťažba, cesty môžu byť až neprejazdné. Majte na pamäti, že sa pohybujete na vlastné riziko a vlastník cesty nezodpovedá za jej zjazdnosť
  • telefónna sieť nie je 100% pokrytá. Doporučujeme mať aktivovaný roaming, nakoľko slovenský mobilný signál sa premiešava s poľským a českým

 

– Martin Priečko